Wybór butów snowboardowych — wskazówki

Wybór butów snowboardowych — wskazówki

Oczywiście buty to najważniejszy element całego stroju snowboardowego. Muszą być wygodne, dokładnie dobrane pod względem rozmiaru i dopasowania, powinny idealnie przylegać zarówno do stopy, jak i do wiązań. Poświęć trochę więcej czasu na ich wybór, a odpowiednie buty na snowboard w pełni się opłacą podczas jazdy. Oto co należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów.

Wygoda

Buty na snowboard powinny być w miarę dobrze dopasowane do stopy, bez bólu i dyskomfortu. Większość butów wymaga „rozchodzenia”, co oznacza, że trzeba w nich jeździć przez kilka dni, aby dopasowały się do stopy. W odpowiednim rozmiarze buta palce u nóg będą lekko dotykać palców. Jednocześnie pięta powinna pozostać na swoim miejscu, gdy np. zginamy kolano — jest to ważne dla kontroli deski, gdy podczas skrętu przenosimy ciężar na przednią krawędź.

Sztywność butów na snowboard

Buty na snowboard występują tu w różnych stopniach sztywności. To kryterium jest osobistą preferencją każdego jeźdźca. Bardziej miękkie buty wybierane są do jazdy po parku, a także przez początkujących. Są one wygodniejsze i łatwiejsze do dopasowania do stopy. Zaawansowani zawodnicy zazwyczaj wybierają twardsze modele do jazdy w górach i freeride.

porządne buty na snowboard

Sztywność różni się w zależności od producenta. Skala sztywności zaczyna się od 1 (buty miękkie), a kończy na 10 (buty sztywne). Można wyróżnić cztery główne obszary sztywności:

  • 1-2 — miękkie;
  • 3-5 — średnie;
  • 6-8 — sztywne;
  • 9-10 — bardzo sztywne.

Spędź w butach trochę czasu, chodząc w nich, bujając się w przód i z powrotem, z boku na bok. To pomoże Ci znaleźć ewentualne punkty bólu.